Przesadnik jak sama nazwa wskazuje…
Tą pozycję zaczęliśmy studiować od przeczytania informacji o wyżłach. Już pierwsze zdania nas zaciekawiły.
„Oficjalnie kynologia podaje, że wyżły to psy obdarzone umiejętnością tak zwanej „stójki” czyli wystawiania znalezionej zwierzyny. W praktyce polega to na tym, iż pies zastyga na moment z przednią łapą uniesioną w górze. (Jeśli więc posiadacie psa wielorasowego, który zdradza podobne umiejętności, w rozmowach postronnymi możecie określać go jako wyżła. Dobrze brzmi na przykład: wyżeł czarnomorski, czy wyżeł tajlandzki, a wręcz wspaniale: wyżeł jokohamski miniaturowy) Wedle tej definicji, wyżłami są zarówno psy kontynentalne jak i cztery rasy brytyjskie: pointer i trzy rodzaje seterów.”
hmm po raz kolejny i czytamy dalej i powoli przekonujemy się do luźnego języka autorki i jej własnego spojrzenia na kynologie co z pewnością ułatwi nam zapoznanie się bez najeżenia.
Miła pogodna lektura na jesienne wieczory, urozmaicająca naszą wiedzę ogólną o kolejne fakty historyczne i opowiastki rodem z literatury i kultury wielu narodów. Jednym słowem typowo humanistyczna pozycja na naszej liście którą warto przeczytać!
Z pewnością zasługuje na 8 kości z 10 możliwych